ברוכים הבאים לפורום AquaPro!
- מדריך להעלאת תמונות לחץ כאן
- לבעיות בהתחברות לחץ כאן

שרימפס ניאוקרידינה - השרימפס המוכר והאהוב

שרימפסים, חלזונות, סרטנים וח"ח אחרים
כאן תוכלו ללמוד על ההבדלים של כל סוג מתוך המשפחה והצרכים היחודיים לו בתנאי המים והסביבה ע"מ לגדל ולהרבות אותם

המנהלים: Shay, Ronny, Aquario, lilach.shifman

Shay
מנהל פורומי צמחייה, ח"ח, דגים ומסחר
סוג האקווריום: הייטק
נפח: 60L
ותק המיכל: 3 שנים
מקום מגורים: תל אביב

הודעהעל ידי Shay » 07 אוגוסט 2017, 15:52

פתיח
שרימפס ניאוקרידינה דנטיקולטה (Neocaridina denticulata sinensis), השרימפס הקטן והנפוץ.
מקור השרימפס הוא מאזור טיוואן או יפן במקורות מים מתוקים אך לא ידוע בוודאות המקום המדוייק.
צבעו הטבעי הוא מעין שקוף ירקרק, מה שעוזר לו להימנע מטריפה ע"י הסוואה.

שרימפס זה מגיע לחנויות ולחובב במגוון צבעים, משקוף לאדום ועד כחול, אשר נוצרו בהשבחות גנטיות ורבייה סלקטיבית. גודלו של השרימפס בבגרותו, כמובן בתלות בתזונה ובתנאי מחייה, הוא כ-3 סנטימטר.
שרימפס ניאוקרידינה משיל את שריונו אחת לכמה שבועות ככל הסרטנים כחלק מהתפתחותו וגדילתו. תהליך זה קורה כחלק מהוראה הורמונלית בגוף השרימפס הגורמת להשלה.
את הנשל אפשר ואף כדאי להשאיר באקווריום מכיוון שהשרימפס נוטה לאכול את הנשל ולהחזיר לגופו חומרים חשובים חזרה. למטה ניתן לראות תמונה של נשל (לא, זה לא שרימפס מת :wink: )

תמונה

מינים ומופעי צבע
כפי שציינתי, שרימפס זה מגיע במגוון רחב של צבעים ו"דרגות". לשרימפס זה ניתנו דרגות צבע לפי איכות ועוצמת הצבע, אשר נקבעות לפי הוריו ושייכות לקו נקי השומר על צבע אחיד וברמה גבוהה.
לדוגמא, שרימפס שרי הנחשב לדרגה נמוכה, סאקורה אדום בדרגה גבוהה יותר, ופייר רד הנחשב לדרגה גבוהה של אדום. דוגמא לשרימפס בדרגה גבוהה בתמונה מטה.
תמונה
אז כפי שצויין, לשרימפס זה שמות רבים ומגוונים כמו לירושלים :laugh2: . יש שרי, סאקורה, צהוב, ריילי בשלל צבעים, בלו וויאולט ועוד רבים וטובים בלי סוף. שמות אלו לרוב נקבעים עפ"י סוחרים וחובבים לשם הצורך לפשט את הדברים. בתמונות למטה ניתן לראות מספר צבעים של השרימפס שניתן למצוא ובנוסף קצת גנטיקה בנושא.
תמונה
תמונה

תנאי גידול
קודם כל יש לציין שהכי טוב ונכון לגדל שרימפס ניאוקרידינה באקווריום משלו, ללא שותפים בדמות דגים. (על הסיבה ארחיב בפרק "שותפים").
נקודה חשובה נוספת היא הפילטר, כדאי לגדל שרימפס זה עם פילטר ספוג כדיי שלא ישאב וימות בפילטר. אם אין פילטר ספוג, ניתן ואף כדאי לכסות את פתח כניסת המים לפילטר עם ספוג או עם רשת צפופה מאוד.
את שרימפס הניאוקרידינה אפשר לגדל באקווריומים קטנים וגדולים אך יש לשים לב שבאקווריומים קטנים קשה יותר לשמור על ערכי מים יציבים. כל עוד ניתן לשמור על ערכים אלו , אפשר לגדל אותו גם ב10 ו-20 ליטר. אני לדוגמא, מגדל שרימפסים באקווריום 30 ליטר מעל שנתיים.
מנקודת המבט של כמות השרימפסים לנפח ניתן לומר שאפשר לגדל כמויות גדולות מאוד גם בנפחים קטנים יחסית. לשרימפסים אין נפח ביולוגי גדול והוא לא "מלכלך" כמעט כלל, לכן אפשר לגדל כמות מאוד גדולה יחד. באקווריום שלי ב30 ליטר יש באזור ה200 שרימפסים והיד עוד נטויה :"":
שרימפס הניאוקרידינה דורש אקווריום בעל ערכי מים יציבים, ללא שינויים קיצוניים בערכים כמו קשיות וללא אמוניה וניטריט כלל וניטראט נמוך. בנוסף חשוב שלא יהיו תנודות בטמפ'. יש לבצע רענוני מים אחת לשבועיים להפחתת ריכוזי ניטראט ולהזרמת מים חדשים במערכת. חשוב לציין שרענוני המים צריכים לעמוד על בין 10 ל20 אחוז, ולא לבצע החלפות מים גדולות מדי הגורמות לשינויי ערכים קיצוניים. בנוסף, כמו כל חסרי החוליות, השרימפס רגיש מאוד למתכות ויש לשים לב שלא לטפל בתרופות במקרה הצורך שיגרמו למותו. :sadguy: (לדוגמא המתכת נחושת,cooper, הנמצאת בתרופות רבות יכולה בקלות להרוג שרימפסים.)
ישנה סברה האומרת כי רענוני מים תכופים יגרמו לשרימפס להשיל יותר את שריונו, מה שיגרום לתוחלת חיים קצרה יותר :skull: . לכן אני ממליץ על החלפה של אחת לשבועיים.
מבחינת טמפ', ניתן לגדל שרימפס זה מ21 מעלות צלזיוס עד 28 מעלות צלזיוס, אם כי הטמפ' האידיאלית עבורו להתפתחות ורבייה היא באזור ה26-27 מעלות צלזיוס. בנוסף, ניתן לגדל שרימפס זה במים יחסית קשים ובמים רכים, אך במים רכים חשוב לתסף חומרים החיוניים לשרימפס זה כמו סידן ומגנזיום לשמירה על שריון בריא ושלם.
נקודה נוספת וחשובה מאוד: שרימפס נאיקרידינה הוא חובב צמחייה מושבע! מאוד מאוד מומלץ לגדל שרימפס זה באקווריום עם צמחיה המעניקה לו תחושה של סביבה טבעית, מקומות מסתור והגנה. באקווריום צמחייה השרימפס ירגיש הרבה יותר בנוח ובטוח, ויפגין זאת בצבעים חזקים ויפים, וברבייה. :עלה:

תזונה
ניאוקרידינה הוא אומניבור(omnivore), משמע אוכל כל. הוא יאכל אצות מסויימות הגדלות באקווריום, מיקרואורגניזמים הגדלים במצע, על הצמחים, על גזעים ועוד, גופות של שרימפסים אחרים/דגים ( :doubledown: ), אוכל מסחרי יעודי לשרימפס ולא יעודי לשרימפס, ושלל ירקות כמו מלפפונים, קישואים, אפונה ועוד.
ישנם מזונות מסחריים רבים וטובים לשרימפסים המקנים לו שריון חזק, צבע חזק ועוד. אני אישית ממליץ על המזון shrimp king של denerle.

רבייה
קודם כל, איך מבדילים בין זכר לנקבה? :?: אז איך אומרים? אין טוב ממראה עיניים.
תמונה
ניתן לראות שלנקבה (למעלה) יש מעיין בטן מעוגלת ובעלת "כרס" כדיי שתוכל להחזיק את הביצים.
לזכר (למטה) יש בטן הנכנסת כלפי פנימה. בנוסף, בדרך כלל הנקבות גדולות יותר מהזכרים.

נקבה עם ביצים:
תמונה
למעשה, הרבייה דיי קלה :!Yahoo: אז איך זה קורה?
כאשר הנקבה בוגרת מינית, ניתן לראות בגבה באזור האוכף את השחלות שבתוכן ביצים לא מופרות.(תמונה מטה).
תמונה
כאשר מופיע אוכף זה, הזכר מטפס על גבה של הנקבה ומפרה את הביצים. לאחר ההפריה הביצים המופרות יורדות למטה לבטן כפי שניתן לראות בתמונה למעלה.
לאחר כ-30 עד 45 יום הביצים יבקעו ויצא לעולם שרימפס קטן מאוד בצורת בוגר ללא שלב לארוולי. בהתחלה יהיה קשה לראות אותו עקב גודלו ועקב הנטייה להתחבא בשל היותו קטן מאוד. לאט לאט יהיה ניתן לראות את הקטנים גדלים, מתפתחים, ויוצאים יותר מתוך הצמחייה :dance3:
נקודה נוספת חשובה בנוגע לרבייה: כאשר רוצים לשמור על קו נקי, משמע אותו צבע בכל השרימפסים, צריך לגדל שרימפסים מאותו הצבע באקווריום. כאשר מערבבים מספר צבעים יחד הם מתרבים אחד עם השני כי אחרי הכל זהו אותו מין רק צבע שונה (אותה גברת בשינוי אדרת). כאשר מספר צבעים מתרבים אחד עם השני נוצרים "היברידים", משמע ערבובי צבעים. אז מה הבעיה אתם שואלים? לאורך זמן ולאורך הדורות הצאצאים הופכים להיות שקופים יותר ויותר וחסרי צבע עקב הערבוב. אבל, בדורות הראשונים יהיו ערבובי צבעים נחמדים. אני מדגל מספר צבעים יחד וקיבלתי ערבובים של כחולים עם אדומים וצבעים נוספים.
לכן אני אומר, הכל לפי שיקול המגדל, מה הוא מחפש ולראות :cleaning-glasses:
שותפים
כפי שציינתי מעלה, המתכון הכי טוב ביותר להצלחה עם שרימפס נאיוקרידינה הוא לגדל אותו לבד באקווריום משלו.
באקווריום משלו כאשר אין לו טורפים פוטנציילים השרימפס ישגשג ויתרבה ללא הפסקה.
בכל זאת רוצים לערבב איתו יצורים אחרים?
אפשר לגדל איתו חלזונות שלא יפגעו בו. יש לשים לב לא לגדל איתו חלזונות אוכלי צמחייה כי אז לא תישאר צמחייה באקווריום :shock: .
כן, ניתן לגדל איתו גם חלזונות הלנה, כמו אצלי. הסיכוי שהלנה תפגע בשרימפסים הוא נמוך מאוד כי החילזון מאוד איטי והשרימפס מאוד זריז. אם רואים הלנה טורף שרימפס, כנראה שהשרימפס כבר גסס או היה מת.
שרימפסים ממינים אחרים: ניתן לגדל שרימפס זה עם שרימפס ג'פוניקה. יש לשים לב שיש מספיק אוכל מכיוון שג'פוניקה יכול להיות גם טורף של שרימפס ניאוקרדינה קטנים ופגיעים.
על הנייר ניתן לגדל אותו גם עם שרימפסים ממשפחת הקרידינה, אך שימו לב, הם דורשים תנאים אחרים לגמרי לכן השילוב פחות מומלץ.
דגים: כפי שציינתי, המזון הטבעי של דגים רבים בטבע הוא חסרי חוליות הכוללים שרימפסים. :fish:
סך הכל מדובר ביצור קטן וקופצני, מאוד מפתה לדגים.
הנוסחא היא כזאת: השרימפס יכול להיכנס לדג לפה? הוא כנראה יכנס לשם.
אך בכל זאת, יהיה אפשר לגדל אותו יחד עם דגים קטנים יחסית כמו טטרה אמבר, מיקרורזבורות וכו'. עם זאת עדיין מאוד מומלץ לגדל אותם יחד באקווריום מלא בצמחייה כדי שהשרימפס ירגיש בנוח ויוכל להתרבות.
דגים גדולים לא יתאימו לגידול איתו כי הוא יהפוך למזון מהר מאוד (לדוגמא ציקלידים למינהם).

אויבים
חוץ מדגים שישמחו לאכול את השרימפס, ישנם עוד מספר יצורים שיהנו משרימפסים קטנים.
1. פלנריה- תולעת שטוחה המתפתחת הרבה פעמים בשרימפסיות עקב חוסר בטורף טבעי כמו דגים ועודף מזון במצע.
פלנריות גדולות ישמחו לנשנש שרימפסים קטנים שיקלעו לדרכן.
תמונה
2. הידרה- יצור קטן ממערכת הצורבים(בן דוד של המדוזה :no: ).
ההידרה בנויה ממעין גבעול ועליו זרועות צייד המצויידות בתאי צריבה.
זהו יצור קטן ולכן לפעמים יצליח ללכוד שרימפס קטן מאוד אך לא יותר מזה.
תמונה

דבר חשוב נוסף, מין זה של שרימפס הוא מין פולש מאוד מוצלח, משמע הוא יכול להתבסס לשגשג במקורות מים רבים שיגיע אליהם.
מין זה אינו שייך לארץ ישראל לכן חשוב מאוד לוודא כי הוא אינו מגיע למקור מים מתוקים בארץ בשום דרך שהיא, לא בטעות ובמיוחד לא בכוונה.

זהו חברים, יש פה את כל המידע שצריך כדיי לגדל שרימפס ניאוקרידינה לתפארת!
נשמח לענות על שאלות ולראות תמונות של החבר'ה שלכם
:sunny:

ניתן להרחיב את הידע בקריאת המדריך להקמת שרימפסיה מאת לילך

קצת תמונות מאצלי
תמונהתמונה
היבריד יפה :heart:
תמונהתמונה

פה עקרתי צמח אז כל החבר'ה באו לראות אם יש משהו מעניין לאכול
תמונה

שמות נוספים שנתנו חובבים וסוחרים לאותה המשפחה של שרימפס זה: שרי, פייר, סאקורה, דנטיקולטה, דנטיקולה

שי :cool:

סמל אישי של המשתמש
lilach.shifman
מנהלת פורום חסרי חוליות

שרימפס ניאוקרדינה- השרימפס המוכר והאהוב

הודעהעל ידי lilach.shifman » 01 דצמבר 2017, 13:40

מאמר מצויין

מוטקה
נבט מתחיל
סוג האקווריום: לאוטק
נפח: 200
מקום מגורים: פ"ת

שרימפס ניאוקרידינה- השרימפס המוכר והאהוב

הודעהעל ידי מוטקה » 07 דצמבר 2017, 22:16

:clap5:

רון_ב
נבט מתחיל
נפח: 300 ליטר
ותק המיכל: הרבה זמן
מקום מגורים: מודיעין

הודעהעל ידי רון_ב » 07 דצמבר 2017, 22:41

:doubleup: יפה מאוד

חננאל
נבט מתחיל
סוג האקווריום: לאוטק.והייטק
נפח: 500.ו216
ותק המיכל: שנתיים.הייטק 3 חודשי
מקום מגורים: אשדוד

הודעהעל ידי חננאל » 07 דצמבר 2017, 22:52

מאמר פצצה

אילן
נבט מתחיל
סוג האקווריום: צמחיה הייטק
נפח: 510 620
ותק המיכל: חדש
מקום מגורים: כרמיאל

הודעהעל ידי אילן » 07 דצמבר 2017, 23:28

יפה מאוד כל הכבוד.

Meirmc
נבט מתחיל
סוג האקווריום: צמחייה לאוטק
נפח: 1080
ותק המיכל: חןדשיים
מקום מגורים: תל תאומים

הודעהעל ידי Meirmc » 08 דצמבר 2017, 00:21

מעניין בהחלט.
שאלה בנושא: פעמים רבות אני מוצא שרימפסים מחוץ לאק על הריצפה רציתי לדעת אם התופעה מוכרת ואם כן את הסיבות והדרך להתמודד או שסתם אצלי הם פשוט מתאבדים להם.

אצלי אק צמחייה.

Shay

הודעהעל ידי Shay » 08 דצמבר 2017, 00:27

Meirmc כתב:Source of the post מעניין בהחלט.
שאלה בנושא: פעמים רבות אני מוצא שרימפסים מחוץ לאק על הריצפה רציתי לדעת אם התופעה מוכרת ואם כן את הסיבות והדרך להתמודד או שסתם אצלי הם פשוט מתאבדים להם.

אצלי אק צמחייה.

קורה גם אצלי מדי פעם שאני מוצא אחד מיובש ליד האקווריום.
אם זה קורה פעם בהרבה זמן וזה שרימפס בודד לא הייתי נלחץ.
אני מניח שזה נגרם מזה שמשהו מבהיל אותם/ חלק מהתנועה הטבעית שלהם היא מעיין קפיצה זריזה מאוד.
אם זה קורה הרבה הייתי חושב על בעיה כמו ערכי מים לא טובים או משהו בסגנון.

סמל אישי של המשתמש
שלומי.שחר
נבט מתחיל

הודעהעל ידי שלומי.שחר » 08 דצמבר 2017, 00:38

כל הכבוד מדהים.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Meirmc
נבט מתחיל
סוג האקווריום: צמחייה לאוטק
נפח: 1080
ותק המיכל: חןדשיים
מקום מגורים: תל תאומים

הודעהעל ידי Meirmc » 08 דצמבר 2017, 06:29

Shay כתב:Source of the post

אצלי אק צמחייה.

אני מניח שזה נגרם מזה שמשהו מבהיל אותם/ חלק מהתנועה הטבעית שלהם היא מעיין קפיצה זריזה מאוד.

אז זהו שזה קורה בעיקר ברענון מים 20% אחד לשבוע השאלה איזה ערכים הם לא אוהבים במיוחד....אולי עלינו פה על משהו :doubleup:

Shay

הודעהעל ידי Shay » 08 דצמבר 2017, 10:12

Meirmc כתב:Source of the post
Shay כתב:Source of the post

אצלי אק צמחייה.

אז זהו שזה קורה בעיקר ברענון מים 20% אחד לשבוע השאלה איזה ערכים הם לא אוהבים במיוחד....אולי עלינו פה על משהו :doubleup:

איך אתה מכניס מים חדשים לאקווריום?
אני מכניס לאט לאט עם צינורית של משאבת אוויר כדי שלא יכנסו מים שונים ברגע למערכת

סמל אישי של המשתמש
Aquario
מנהל פורומי צמחייה וחסרי חוליות

הודעהעל ידי Aquario » 09 דצמבר 2017, 14:42

יופי של מאמר שי :good: ...

We always put animals in cages so that we can take pleasure in seeing them. Perhaps if we put them in places that they can take pleasure in living in, then we would find them more beautiful to look at when they showed themselves. -Takashi Amano
רפאל

Shay

הודעהעל ידי Shay » 01 ינואר 2018, 11:45

היברידית נחמדה בהריון
תמונה

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Shay

הודעהעל ידי Shay » 08 ינואר 2018, 11:26

חגיגה בשרימפסייה :cool:
https://www.youtube.com/watch?v=829vv7aqd3w

ari 10
נבט מתחיל
סוג האקווריום: שרימפסייה
נפח: 60
ותק המיכל: 10+
מקום מגורים: ירושלים

הודעהעל ידי ari 10 » 08 ינואר 2018, 15:22

מגניב :doubleup:
(אגב בלי קשר לאשכול הקורידורס פייגמי התרבו לך בשרימפסיה?)

Shay

הודעהעל ידי Shay » 08 ינואר 2018, 21:01

ari 10 כתב:Source of the post מגניב :doubleup:
(אגב בלי קשר לאשכול הקורידורס פייגמי התרבו לך בשרימפסיה?)

לא שראיתי :Magnifying Glass:

Amitm
נבט מתחיל
סוג האקווריום: הייטק ודיסקוסים
נפח: 240 , 240, 90
ותק המיכל: 11 שנים
מקום מגורים: נס ציונה

הודעהעל ידי Amitm » 29 מאי 2019, 11:08

כל הכבוד על המאמר!
וכל הכבוד על הערה החשובה בסופו :good:

Shay

הודעהעל ידי Shay » 23 יוני 2019, 15:37

Amitm כתב:Source of the post כל הכבוד על המאמר!
וכל הכבוד על הערה החשובה בסופו :good:

:ThankYou:

חזור אל “חסרי חוליות”