ברוכים הבאים לפורום AquaPro!
- מדריך להעלאת תמונות לחץ כאן
- לבעיות בהתחברות לחץ כאן

מזונם של דגי הדיסקוס - ״הדיסקוס המעופף״

בפורום זה תוכלו להתייעץ וללמוד על דגי הדיסקוס, תנאי הגידול ושילוב עם צמחייה
בנוסף בתתי הפורומים נדון על רבייה, גידול דגיגים וטיפול במחלות

המנהלים: Ronny, dan_h

eladorbach
הדיסקוס המעופף
הודעות: 27
הצטרף: 27 ינואר 2017, 01:36
סוג האקווריום: discus
נפח: unlimited
ותק המיכל: prehistoric
מקום מגורים: tlv

מזונם של דגי הדיסקוס - ״הדיסקוס המעופף״

הודעהעל ידי eladorbach » 28 ינואר 2017, 20:50

מזונם של דגי הדיסקוס!

מזונם של דגי הדיסקוס בסביבתם הטבעית:
מקורם של דגי הדיסקוס, בנהר האמזונאס העצום, בו הם ניזונים בעיקר מחסרי חוליות, תולעים וחרקים קטנים, אותם מאתרים דגי הדיסקוס בקרקעית הנהר, לעיתים אף יאכלו דגי הדיסקוס בטבע, מזון צמחי מזדמן אשר יקרה בדרכם.

דגי דיסקוס הטבע החיים בנהר האמזונס, מבלים את רוב זמנם בלהקות גדולות, בנבירה בקרקעית הנהר בחיפוש אחר מזון מזדמן, בסביבתם של גזעי עץ שקועים ומוקפים בצמחייה עשירה.

בשל סגנון אכילה זה, הכולל נבירה מתמשכת בקרקעית הנהר ואכילת מזון מזדמן הנקרה בדרכם, ניזונים הדיסקוסים ממספר ארוחות רב בכל יום ומכמות מזון קטנה בכל ארוחה.

מזונם של דגי הדיסקוס באקווריום:
מטבע הדברים לא ניתן לספק באופן מלא את מזונם הטבעי, אולם גם זני הדיסקוס השונים והצבעוניים, המוכרים לנו כיום ואשר אינם מזכירים כמעט במאומה את אחיהם הטבעיים, ישמחו לקבל את מזונם במספר ארוחות, המורכבות ממזון מגוון בכמויות קטנות, בכל יום.

שלושת סוגי המזונות הנפוצים ביותר להזנת דגי נוי ככלל ודיסקוסים בפרט, באקווריום, הינם:
מזון יבש, מזון חי ומזון קפוא.

מזון יבש -
לרוב ניתקל בעיקר בפלקס (דפדפים) וגרנולות (גרגרים) וכן בתולעים מיובשות דוגמת טוביפקס ותולעי קליפורניה שחורות (הנחשבות איכותיות במיוחד ומחירן בהתאם).
קיים מגוון רחב של מזונות מסחריים יבשים לדגי נוי, יש לבחור במזון יעודי לדיסקוסים ולא להתפתות למזונות אחרים העשויים לכלול מרכיבים שאינם מתאימים לדגי הדיסקוס.
מומלץ לבחור במזון יעודי לדיסקוסים, המיוצר ע״י חברה מוכרת (המזונות המסחריים הנפוצים בארץ הינם סרה דיסקוס וטטרה ביטס), אשר תאריך התפוגה שלו ממושך ככל הניתן.

יתרונו של המזון היבש בזמינותו המיידית (ניתן להשיגו בכל חנות חיות), אורך חייו הממושך, בטיחות השימוש בו (אינו נושא מחלות) ושמירה על איכות המים במיכל (מזון זה צפוי ללכלך את המים פחות ממזון קפוא).
חסרונו העיקרי של המזון היבש, הינו בהיותו מזון מעובד, הרחוק מאוד בטעמו, צורתו ומרכיביו, ממזונם הטבעי של דגי הדיסקוס.
לעיתים יזדקקו הדגים לתקופת הסתגלות במעברם ממזון חי ו/או קפוא למזון יבש.
אם מאכילים את הדגים במזון יבש בלבד, מומלץ לערבב 2-3 סוגי מזון שונים לקבלת מזון עשיר במרכיבים, ככל הניתן.

מזון חי -
מזון חי משמש כמקור מזון קרוב ככל הניתן, למזונם הטבעי של דגי הדיסקוס בעת הזנתם באקווריום, בין המזונות החיים הנפוצים ביותר ניתן להתקל בזחלים, דפניות, רוטיפרים, תולעים וסרטנים מסוגים שונים.
יתרונו של המזון החי, בקרבתו הרבה למזונם הטבעי של הדיסקוסים בסביבתם הטבעית, באחוז החלבון הרב המצוי בו ואיכותו וכן בטריותו שאינה מוטלת בספק.
חסרונו של המזון החי, בטרחה הרבה הכרוכה בגידולו ובסיכון בהדבקת הדגים במחלות העלולות להגיע עימו (במיוחד אם נרכש ממקור לא אמין).

מדריך לגידול תולעים לבנות:
ראשית יש להשיג תרבית התחלתית (כמה עשרות תולעים בוגרות), אותן נגדל בקופסא בעלת מכסה מחורר ובה שכבה בת 4-5 ס״מ של סיבי קוקוס לחים, יש לשמור על לחות המצע ע״י הוספת מעט מים במידת הצורך וכן על טמפרטורה נמוכה של 20-23 מעלות, את התולעים נאכיל בכל יום בפרוסת לחם לחה או בשיבולת שועל לחה ולאחר שהתולעים יתרבו בכמות מספיקה ניתן יהיה להתחיל ולאסוף את התולעים להאכלת הדגים, מומלץ להניח את התולעים בכוס מים טרם העברתם לאקווריום לצורך ניקויין מן הבוץ שדבק בהן.
(תולעים חיות המשמשות להזנת דגי הדיסקוס, נחשבות למעדן שדיסקוס אינו מסוגל לעמוד בפניו, יש האומרים, כי מזון חי זה אף מעודד רבייה).

מדריך להדגרת ארטמיה:
ביצי ארטמיה יבשות, הינן ביצי סרטנונים זעירים הבוקעים בהנתן התנאים הדרושים לכך ומשמשים מזון זעיר וחי לדגיגי הדיסקוס הצעירים.
הדרך הפשוטה ביותר להבקעת ביצי ארטמיה היא באמצעות בקבוק קולה הפוך,
מעמידים את בקבוק הקולה על ראשו (בעזרת תחתיתו החתוכה של בקבוק קולה אחר),
חותכים את הבקבוק המשמש להדגרה בחלקו העליון כך שכאשר הוא עומד על ראשו חלקו העליון פתוח לחלוטין,
בחלק החתוך אשר ישמש אותנו כמכסה לחלקו העליון והפתוח של בקבוק ההדגרה, נחתוך פתח קטן אשר ישמש להשחלת צינור אוויר,
בסיומו של התהליך יעמוד בקבוק ההדגרה על ראשו, מחלקו העליון יוחדר צינור אוויר המוביל אל אבן אוויר הצמודה לפקק בחלקו התחתון של בקבוק ההדגרה וזרם האוויר יערבל באופן קבוע את המים בבקבוק ההדגרה.
את בקבוק ההדגרה נמלא במי ים או מים מומלחים ברמה דומה (10 כפיות מלח גס לכל ליטר מים), נוסיף ביצי ארטמיה יבשות בכמות הרצויה ונוודא כי הבקבוק חשוף לשמש או לתאורה חלופית וטמפרטורת המים אינה יורדת מעשרים ושלוש מעלות.
לאחר 24 שעות לערך צפויה להתרחש בקיעת הסרטנונים, את הסרטנונים נשאב מן הבקבוק,
באופן הבא:
יש להפסיק את זרם האוויר ולהמתין 5 דקות, קליפות הביצים הבקועות יצופו ואילו הביצים אשר טרם בקעו ישקעו לתחתית הבקבוק, במרכז הבקבוק יקפצו הסרטנונים הזעירים אותם נשאב באמצעות צינור גומי קצר לכוס פלסטיק וממנה ישירות אל האקווריום, לאחר סיום התהליך יש לזכור לחדש את זרם האוויר בבקבוק ההדגרה בו ניתן למלא מים מלוחים ולהוסיף ביצי ארטמיה יבשות נוספות.
יש להקפיד על האכלת הדיסקוסים בסרטנונים אשר בקעו קרוב ככל הניתן למועד הבקיעה, שכן ככל שחולפות השעות ממועד הבקיעה ערכם התזונתי של הסרטנונים יורד.
(ארטמיה חיה משמשת בעיקר להזנת דגיגי הדיסקוס, בשבועות הראשונים לחייהם).

מזון קפוא -
המזון הקפוא מהווה מעין שילוב בין המזונות החיים והטריים לבין המזונות היבשים אשר אורך חייהם ממושך.
למזון הקפוא חיי מדף ארוכים בדומה למזון היבש, תוך שהוא אוגר בתוכו, בהקפאה, מזון אשר נשמר בצורתו המקורית ובכך דמיונו למזון החי.
קיים מגוון רחב של מזונות מסחריים קפואים לדגי נוי, יש לבחור בפרמולה ייעודית לדיסקוסים ולא להתפתות למזונות אחרים העשויים לכלול מרכיבים אשר אינם מתאימים לדגי הדיסקוס.
בין המזונות הקפואים הנפוצים ביותר ניתן למצוא:
תולעי דם (אשר יאכלו בשמחה ע״י הדיסקוסים אולם נחשדים כמקור למחלות וכמזון חסר ערך תזונתי), ארטמיה (סרטני מים מלוחים זעירים), קריל וכדומה.
כן ניתן למצוא פורמולות מסחריות ייעודיות לדיסקוסים הכוללות מרכיביים בשריים וצמחיים וקציצה קפואה אותה נוהגים המגדלים המנוסים להכין בעצמם ולשמרה בהקפאה.

יתרונו של המזון הקפוא באורך חייו הממושך, נוחות השימוש בו וצורתו הקרובה יחסית לצורתו של המזון החי, המעודדת אכילתו ע״י הדיסקוסים.
חסרונו של המזון הקפוא בנטייתו ללכלך את המים וביכולתו להפיץ מחלות שונות (רלוונטי בעיקר לעניין תולעי דם).

מדריך להכנת קציצה:
1 קילוגרם לב בקר או לב הודו נקי מגידים ושומן,
את הלב יש לחלוט 5 דקות במים רותחים.
300 גרם שרימפס קפוא.
200 גרם תרד (להשתמש רק בעלים)
120 גרם ג׳לטין טבעי
20 גרם מולטי ויטמין כתוש
10 שיני שום כתושות
2 בננות בינוניות
אבקת ספירולינה
200 גרם מזון מסחרי יבש.

טוחנים את כל המרכיבים יחד במעבד מזון, בתוספת מעט מים, עד לקבלת עיסה אחידה ונטולת גושים.
את העיסה יש לשטח בשקיות ולהקפיא.

ניתן להכין קציצה זו גם ללא שרימפס (אם רוצים ניתן להוסיף במקומו פילה דג, גם בקלה יספק).

ניתן להכין קציצה זו ללא לב בקר או הודו, אולם יש להגדיל את כמות השרימפסים בהתאם ולהוסיף פילה דג (גם בקלה יספק).

לא מומלץ להאכיל דגים בוגרים בקציצה יותר מאשר פעם ביומיים, יש לזכור, כי קציצה הינה מזון עשיר ומעודד גדילה, אך מלכלכת את המים ומחייבת החלפות מים מרובות!

ככלל, מומלץ לגוון ולהאכיל במספר סוגי מזון,
דגי דיסקוס בוגרים יסתפקו בשתי ארוחות ביום ואילו דגים צעירים יותר הזקוקים לאנרגיה רבה יותר כדי להמשיך ולגדול, ישמחו לקבל ארוחות נוספות במהלך היום.

כלל אצבע -
ככל שהדיסקוס קטן יותר מספר הארוחות גדול יותר,
ככל שהדיסקוס גדול יותר מספר הארוחות קטן יותר.

בתיאבון!

למאמר המלא בדף הפייסבוק של הדיסקוס המעופף -

https://www.facebook.com/TheFlyingDiscu ... 4394457049

תמונהתמונהתמונהתמונהתמונה


Sent from my iPhone using Tapatalkחזור אל “דיסקוסים”