ברוכים הבאים לפורום AquaPro!
- מדריך להעלאת תמונות לחץ כאן
- לבעיות בהתחברות לחץ כאן

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

בפורום זה תוכלו לשתף את הפרוייקטים ויומני ההקמה שלכם ובנוסף להתייעץ בכל הקשור לצמחייה
כמו כן נסייע בזיהוי בעיות בצמחים ודרכים לפתור אותן
לאוטק/הייטק

המנהלים: יהונתן, מתניה, Jerry, Gal_KD, Shay, Ronny

סמל אישי של המשתמש
דןסעדה
נבט מתחיל
הודעות: 3
הצטרף: 08 יולי 2018, 01:52

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי דןסעדה » 11 אוגוסט 2018, 22:54

אקווריום הייטק של סעדה קובי ודן.

בעברי, בגיל יסודי -תחילת חטיבת ביניים הכרתי את התחום דרך חבר, בסופו של דבר מצאתי את עצמי עם אק' נאנו בחדר עם מצע קוורץ ועם טבליות דישון מזדמנות מאנשים טובים ומע' פד"ח העשויה אבן אוויר ובקבוק 2ל' שמרים הגרסה המשופרת (ג'לי במקום מי סוכר).
מאוד נהניתי אז מהאקווריום, בעיקר מצמיחה מהירה של רוטלות ורבייה של ניאוקרדינה אדומים.

מאז עברו כ 10 שנים, ותמיד קרץ לי לחזור ולעשות משהו ברמה גבוהה יותר ועיצוב מרשים יותר, מה יותר טוב מלהדביק את אחיך הגדול במחלה ולהחליט יחד על התחלת פרוייקט משותף, הירידה לפרטים, חקירה של מה ואיך ייעשו ע"י האחד שלא מקיים 5 ילדים נפלאים בבית.
הטעם האישי, העדפות פרקטיות, עיצוב, השקעה כלכלית ומיקום שרק מוסיף לעיצוב יסופקו ע"י הבחור שלא לומד ורץ בין לינה באונ' לבין לינה בדירת שני חדרים.

המיכל:
מתחילה היה ברור שהכיוון הוא מינימליסטי, עם פרופורציות שנראות לשנינו הרבה יותר הגיוניות וטבעיות מהסטנדרט, אקווריום עם אורך ועומק משמעותיים אך גובהה נמוך. דבר עם יתרונות ברורות מבחינת עיצוב ואפשרויות עיצוב נוספות (אגע עוד בהמשך) כמו כן יתרונות בפרקטיות - חדירת תאורה ושמירה על שרוולים מעט יותר יבשים,יתרון של שטח שתילה לעומת נפח מים ובנוסף מימד צפיה נוסף ולא שגרתי (ממעלה כמובן).
ההחלטה התחילה מאורך נתון ע"י המיקום המתבקש - 120 ס"מ ,העומק התקבל מהמידה המירבית שתהיה פרקטית לטיפול ולעיצוב הבית - 50 ס"מ, הגובה התקבל מהיחס הקיצוני (שוב - יחסית מהסטנדרט בארץ) שרצינו, איזור ⅓ עד ⅕ , בתחילה הוחלט על 35 ס"מ, ובהמשך, בגלל פחדים ברורים ותרומות של חוסר ביטחון של אנשים ("ואוו אתה אמיץ") הוחלט על 37 ס"מ.
בדיעבד היה עוד יותר מזעזע עיצובית (דבר שכן חיפשנו) המידה המקורית אך אנחנו שמחים על התוצאות.
מבחינת סגנון מיכל ההחלטה הייתה ברורה - רימלס, זכוכית אקסטרה קליר מכל הצדדים, היצרן דרש מבחינה מבנית לעשות 12מ"מ, מניח שזה היה מוגזם אך לא חושב שזה פוגע בעיצוב ואולי אף מוסיף לנראות היוקרתית

2. ארונית.
פה אין בכלל דיון, היה ברור לקובי שהאקווריום העומד בביתו חייב לעמוד על ארונית מינימליסטית מושלמת, את הצבע בחר הבוס האמיתי, קארן, הרצון לעשות מהאקווריום מוצר ברמת תצוגה ממשיך פה, הארונית תצבע בצבע לבן טאפ (לבן מט בגימור כמו קיר) שיתן תחושה של אינטגרציה בין הבית, קירותיו וארונותיו לבין ה"מייצג"
את הקונסטרוקציה בנינו (אנחנו בין היתר מסגרים, אז לא היה מורכב), הנגר שלנו חיפה וצבע בתנור את החיפוי.


תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

3. הרדסקייפ.
העיצוב הנבחר הינו על בסיס סלע בלבד, כמות משמעותית של סלע בכדי להוסיף לתחושה הטבעית, סלע אחיד כמובן. אני מניח שאם היה לי את כל הסלעים שבעולם הייתי בוחר בסלע האפור המקומט לכל הכיוונים (לא "מקופלת" אלא מה שנחשב אולי בזלת קוריאנית).
בהינתן ההחלטה שיש לנו צורך בכ70 ק"ג סלע, וחיפוש בכמה מקומות החלטנו על זקיפיי קוורץ ללא נצנוצים בצבעים שחיפשתי (שחור - אפור - חום) במחיר טוב, הכיוון הסיבי - חד כיווני של הזקיפים מציע דרמה שמוסיפה עיניין אך מקשה על העיצוב המחייב שמירה על כיווני סיבים אחיד בכלל המיכל בכדי ליצור סביבה טבעית במיכל.

בעיצוב עצמו רצינו ליצור נקודות מיקוד באזור השליש הימני (כמובן לפי פיבונאצ'י=golden ratio, או פשוט חוק השלישים המוכר יותר) ע"י התגבהות קרקע משמעותית מאוד ובנוסף סלע האם היוצא מן המים- דבר הניתן ליישום במיוחד בשל גובהה המיכל.
נק' מיקוד נוספת נוצרת ע"י שבירה של המורדות השמאליים ע"י סלע גדול היוצר את הסלע השני בחשיבותו.
שני נקודות המיקוד הללו מקבלות דגשים לא סימטריים בצורה בולטת כמובן לטובת צד ימין.
בין נק' מיקוד אלו מעוצב נקיק סלע המדמה נחל של חול לבן, ישנה שמירה על מורכבות וירידה לפרטים בכדי שוב- ליצור תחושה אותנטית טבעית ועניין רב לצופה, גם לאחר מספר חודשים.
שימו לב שהנחל בניגוד לנחלים רבים לא ניתן לצפיה במלואו מנק' מבט אחת (למעט מעלה כמובן) דבר המדגיש את העקרונות הנ"ל.

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

4. קצת על ציוד:
א. מע' פד"ח - בהיותנו מסגרים, היה צורך בסיבוב קטן במסגריה כדי למצוא בלון 7 ק"ג מלא למחיצה של פד"ח. ווסט ודיפיוזר הוזמנו מחול.
ב. תאורה - בכדי להשאיר את הדברים פשוטים הוחלט על תאורת לד, נכון לכרגע התאורה בנויה מלדים פשוטים ללא עדשות (כגון קסטיאל וכו,) הנכנסים לתוך פרופיל תאורה מאלומיניום, נדבקים ומוצמדים עם משחה טרמית בכדי לשמור על טמפרטורה נמוכה.
הערות: - במרכז הפרופיל הושאר מקום ריק, אם יהיה צורך יתווסף לשם מאוורר קטן ושקט.
-בכדי להשיג מראה נקי לחלוטין כבלי החשמל של הספוט ז"ל שהיה במיקום האקו' הומרו לכבלים המספקים 12V מספק כוח הממוקם בארון החשמל המרכזי של הבית, הספק מחובר לשעון דיגיטלי כמובן ואם קובי יראה לנכון לחבר את המכשירים לבית החכם הפעולה פשוטה ביותר.
-התאורה תלויה מן התקרה ע"י זוג כבלי פלדה מצופים דקים במיקומים של רבע מימין ורבע משמאל בכדי להשאיר את האפשרות שהתאורה תאכזב והיא תוחלף לזוג תאורות איכותיות בודדות ( מה שיהיה עוד יותר טוב וויזואלית ויתרום למראה "מייצג במוזיאון" שאנו מחפשים.
**עדכון - אכן הוחלט להשקיע בזוג תאורות ברמה הכי גבוהה שיש,Aquatic life Halo.
לאחר חיפוש, לא הצלחתי למצוא אנשים עם ניסיון איתם בארץ אך הביקורות בחול משבחות, במיוחד על הנראות, הנוחות, העוצמה והספקטרום המלא וניתן לשליטה.(סגנון התאורות של קסיל אך עם שעון כוונון build in ואפשרות החלפת עדשות)
ג. פילטר - רציתי נפח ביולוגי גדול לפי לימוד אישי שלי ברשת הגדולה, אך היה חשש מזרם גבוהה מדיי בגלל גובהה המיכל, המיכל הינו 220 ל' ברוטו ובגלל כמות המצע והסלע נפחונטו הוא כ170-180 ל'. הפילטר שנבחר הוא jbl e902.
מדיה - מכיוון שהפילטר מגיע מלא, הספוגים בצפיפויות שונות נשארו למעט כמה עיגולים שהוסרו לטובת תוספת של מדיה ביולוגית. המדיה הביולוגית המקורית הוחלפה לפומיס, לאחר סינון יבש ושטיפה.
ד. מצע - המצע שנבחר הוא הומוס (4 חבילות קטנות) למצע תחתון ופלובל (5 שקי 8 ל' כ"א ) למצע עליון, בגלל שבאקווריום תהיה התגבהות קרקע משמעותית, חששתי מפעילות אנאירובית ובזבוז מצע לשווא נוצרו הגבוהות קרקע מפומיס, כמובן מסונן יבש ולאחר מכן שטוף היטב הנכנס לשכבה כפולה של גרביונים בחסות הבוס הגדול.
ה. מערכת אוסמוזה נקנתה מיד שניה עם ממברנה, פילטרים חדשים ועם משאבת לחץ בכדי להגדיל את הקצב. היינו בטוחים שיש לנו במושב מיי אקוויפר אך התוודאנו לאחר זמן מה שיש לנו 145tds בברז..
ו. ערכת בדיקה jbl testlab proscape עם הוספה של בדיקת gh.
ז. מחמם צינור חיצוני כמובן (בכדי שלא יהיה חלילה עוד כבל מיותר שיכנס לאקווריום ויהרוס את המראה הנקי).
ח. ציהירוס דוקטור 3, מכשיר זול שנראה שעושה אלקטרוליזה למים ובעצם מחמצן אותם, ניסיתי להבין האם המכשיר עושה באמת טוב למיכל הצמחיה ולא הצלחתי להבין מסכנה חד משמעית, המון דעות בפורומים ובסקירות בין "מונע אצות" לבין "לא עושה כלום". מה שבטוח זה שלא פגשתי דעה או השערה שלילית, אז החלטנו להשקיע 150 ש"ח בכדי להוסיף לסיכויי ההצלחה של האקווריום.
ט. שטויות,כלי זכוכית לצינורות, כלי גינון ושאר השטויות שכיף לקנות מהחברים הקרובים מהמזרח (איבאיי, עליאקספרס ובנגוד )
י. דישון - סט דישון מלא של אלכס הכולל מיקרו, מאקרו, אקסל, ברזל, פוספאט,
תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

5.צמחיה:
מכיוון שהרצון הוא לייצג מראה אותנטי טבעי ישנו צורך במינימליסטיות גם בכמות זני הצמחים. לאחר ייעוץ והכוונה, הבנתי שכדאי לי בכל מקרה להכניס מסה גדולה של צמחיה גם אם היא לא אידיאלית לעיצוב ובהמשך, כשהמיכל יתייצב, אפשר להוציא חלק שפוגע בעיצוב.
הדשא הינו כמובן הצמח העיקרי מבחינת נדל"ן על המצע.
א. הדשא שנבחר תחילה הינו מונטה קרלו בכדי להטיב על המגדלים המתחילים אך, לאחר בחינה של ההרדסקייפ ע"י המומחים (סעיף 6) הומלץ לי לנסות לשתול המיאנטוס קובה בכדי באמת לקבל את המשמעות המלאה של הפרטים המזעריים שעשיתי בהרדסקייפ, בכל מקרה, אם הקובה לא יצליח, יותר פשוט לעקור מעט ולשתול מונטה קרלו מאשר הפעולה ההפוכה. אז 15 שתילים של קובה יש!
ב. רציתי צמח גבול מהיר גדילה לאזור הימני עמוק עם צבע משתנה לפי גובהה, ההחלטה נפלה על דידיפליס דיאנדרה.
ג. צמח אדום קטן ויפה שיתן לי משיכה של עיניין לנק' מיקוד- אלטרנטרה ריינקי מיני.
ד. מספר צמחים קטנים שיתנו לי שוני בין סלעי ההתגבהות שמעט הדשא הברור מאליו- קריפטוקורין נורי ובוצ'פלנדרות.
ה. צמח שיתן לי שוני לקראת גדות הנחל (הגדה השמאלית והמצוקים של הגדה הימנית מקדימה - סטארוג׳ן רפאנס.
ו. צמח שיתן לי דרמה נוספת בנק' מוקד (בקדמת ההתגבהות- מורדות ההר הקדמיות + מאחורי אוזן סלע במורדות השמאליות) - אמניה בונזאי / רוטלה אינדיקה.
ד. צמח נוסף ששוב, יכול ליהיות שיוסר - רוטלה מקרנדרה פלורידה. מוקמה מאחורי הסלע השני בחשיבותו ולכן תיתן רק רמיזה להימצאותה ותמשוך את העין אל הסלע אך תפגע כמה שפחות במינימליזם.
ה. אחד המדהימים בעיניי, במיוחד איך שיצא לי בביצוע - צמח קשירה שישמש כצמח גדות ונחל, קשור על סלעים בינוניים עד קטנים ממוקמים בגדה הימנית (מורדות ההתגבהות השמאליות) ועל הנחל עצמו כסלעים בולטים מן הזרם.

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה


6.המומחים שבחרתי:
אני מחשיב עצמי כאדם "רב תחביבי" ומכיר היטב את הנוהל הלא רשמי של הכניסה לתחום מסוים.
בתחילה מחקר רחב עלידיי קריאה במקורות באינטרנט, פורומים, ויוטיוב (כולל הוספת ערוצים לאוסף). לאחר מכן התחלת מגע עם אנשים מהתחום בארץ דרך הפייסבוק והסתננויות לקבוצות וואצאפ, קבלת חוות דעת מאנשים רבים, חובבים וסוחרים כאחד וכמובן שכל קבלת דעה והצעות מחיר בערבון מוגבל בקשר ישיר לרמת האינטרס האישי. ותוך כדיי איתור של ה "מאסטרים" בעלי כמה שפחות אינטרסים.
אכן אני אדם חוקר שבודק כל דבר לפרטים ועושה סקר שוק בכדי לדעת מה התמורה הטובה ביותר לכסף אבל בתחביב שכזה שתלוי במערכות אקולוגיות ואיזונים שאני (ומאמין שעוד המון חובבים ותותחים בתחום) לא יכול במספר חודשים להבין את המערכת המלאה ויש עשרות דעות על כל נושא, כדאי מאוד להחליט על האדם שהאקווריום שלו נראה מעולה ואתה הולך בדרכו.
אחרי כל התהליך הזה הגענו לקשר עם זוג מקצוענים- אלכס וחנן שהבינו עם מי יש להם עסק ;) ונתנו לנו את תורתם תוך שקיפות לגביי מחירים, מאיפה, מה וכמה. היה כל-כך כיף לקבל אכפתיות ועזרה אישית ללא כל תמורה. כמובן שמצאנו עצמנו מזמינים דרכם כמה שיותר דברים במחירים טובים ממה שהיינו משיגים לבד.
המון תודה חברים, זה ממש לא ברור מאליו!

תמונה
אלכס לא מבין איך הכלבה כלכך חומצית..

7. קדימה, תמונות של שתילה ומילוי נעשתה שתילהחלקית בגלל זמינות צמחים בשתי פעימות, לכן האקווריום מצולם מלא גם שתול חלקית:

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

ואחרי מספר ימים, ריקון כמעט מלא ושתילה מלאה:

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה

תמונה


נשמח להערות, דעות,המלצות וכו' אמנם עשינו פרוייקט מושקע אך אנחנו עדיין מתחילים. תודה,קובי ואנכי, דן.

בקרוב תמונות עדכניות, האקווריום הוקם לפני כ4 שבועות ואכן ישנה התקדמות.Alex.S
מנהל פורום ציקלידים
הודעות: 200
הצטרף: 18 דצמבר 2016, 03:43

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי Alex.S » 12 אוגוסט 2018, 02:46

דן האלוף !
הקמה יוצאת מן הכלל דן !
בתור מישהו שהיה מעורב בתהליך הזה ובמקביל גם צפה מהצד, הייתי רוצה להגיד כמה דברים בכנות ובמידה מקסימאלית של אובייקטיביות:
שאפו גדול על ההשקעה, הדקדקנות והירידה לפרטים, על חוסר ההתפשרות כמעט בכול פרמטר לאורך הדרך. על התכנון, השקידה בזמן הביצוע בכדי להביא את התכנון לידי ביטוי באופן מיטבי (כולנו יודעים שזה בדרך כלל השלב הכי קשה בעיצוב מיכלים...), על הסקרנות, הפתיחות וההקשבה.
בעייני מדובר באקווריום שמבסר על עליית מדרגה מבחינת הרמה של התחביב בארץ באופן כללי ומבחינה עיצובית בפרט.
בלי שום ספק מדובר בהארד סקייפ הכי מרשים בארץ שראיתי עד כה. בחור בשם ויטאלי סקלמה יצר תקדים מרשים לפני כשנה ואתה ממשיך את הכיוון הזה באופן מרהיב ומפתיע לא פחות, אם כי בגרסה קצת שונה.
צריך הרבה אומץ ונחישות על מנת להקים מיכל שרובו מבוסס על שקט וניקיון לצד הדרמה של מסלעה מרשימה ומדוייקת, תוך וויתור על הססגוניות של הסגנון ההולנדי.
שוב שאפו וגהה להיות שייך :doubleup: :give_heart:
נ.ב
מדהים איך שהצלחת למצוא בפייסבוק שלי את התמונה הכי מרגשת, מבלי להבין בכלל על מה העין שלך נתפסה... :oops:
מדובר בתמונת הפרידה מעוז, כלבי היקר, שהורדם באותו ערב אחרי 14 שנות חיים מאושרים שלנו איתו.

מחזיק אצבעות שהפרוייקט הזה יבשיל לפחות לרמת התכנון ואף יותר ומהמר על כך שזה אכן יקרה :beer:

:ThankYou:Yozeffu
נבט מתחיל
הודעות: 28
הצטרף: 18 פברואר 2017, 20:56
סוג האקווריום: לאוטק
נפח: 250
ותק המיכל: שנתיים
מקום מגורים: נשר

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי Yozeffu » 13 אוגוסט 2018, 00:34

אחלה פרויקט דן.
יצא לי לקרוא אתמול את העץ אחרי שאלצ'קו הכריח אותי בקול רם.
נהנתי לקרוא את תהליכי ההקמה והשלבים וביינתים נראה שמובטח לך גן עדן לא קטן (:

אמשיך לעקוב ובהצלחה :doubleup:Shay
מנהל פורומי צמחייה, ח"ח, דגים ומסחר
הודעות: 157
הצטרף: 28 ינואר 2017, 22:45
סוג האקווריום: הייטק
נפח: 60L
ותק המיכל: 3 שנים
מקום מגורים: תל אביב

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי Shay » 13 אוגוסט 2018, 11:53

מדהים, מהמם.....ואוו!

יישר כוח המון בהצלחה פרוייקט מטורף :doubleup:


שי :cool:

סמל אישי של המשתמש
דןסעדה
נבט מתחיל
הודעות: 3
הצטרף: 08 יולי 2018, 01:52

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי דןסעדה » 18 אוגוסט 2018, 11:06

עדכון לאחר חודש מן ההקמה:
כמה דברים שנעשו:
התקנת מאווררים ששיוציאו את החום המטורף שהמקרר מייצר בארון.
התקנת מכונת דישון באיחור לאחר שדישנו חודש ימים ידני.
באופק: התחלת הכנסת דגה ותגבור בעוד עובדי ניקיון וחסרי חוליות והתקנת התאורה שהוזמנה, שלדעתי תעלה את הקווריום הזה שלב נוסף.

תמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונה


תמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונהתמונה
בברכה, קובי ודן סעדה.סמל אישי של המשתמש
Hanan
...........
...........
הודעות: 568
הצטרף: 07 דצמבר 2016, 20:33
סוג האקווריום: הייטק
נפח: 350 ליטר
ותק המיכל: הרבה זמן
מקום מגורים: ---

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי Hanan » 23 אוגוסט 2018, 17:28

דן היקר, ברוך הבא לפורום שלנו :clap5:

חייב לומר שתענוג לעבוד איתך, הסקרנות והשאיפה למצויינות הביא לתוצאות מרשימות עם עליית מדרגה בתחום

שמח שבחרת לקחת אותנו איתך למסע המופלא הזה, תמשיך לעדכן, אנחנו אוהבים לאן שזה הולך :give_heart:


לייעוץ אישי ודשנים אתם מוזמנים לשלוח הודעה אל 0549222674

סמל אישי של המשתמש
lilach.shifman
מנהלת פורום חסרי חוליות
הודעות: 60
הצטרף: 06 אפריל 2017, 23:05

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי lilach.shifman » 24 אוגוסט 2018, 08:16

איזה פרוייקט נפלא ואיזה כיף של פוסט .
תודה על השיתוףסמל אישי של המשתמש
Aquario
מנהל פורומי צמחייה וחסרי חוליות
הודעות: 268
הצטרף: 11 דצמבר 2016, 20:39

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי Aquario » 25 אוגוסט 2018, 14:22

פשוט מדהים! כל הכבוד :clap5: ...


We always put animals in cages so that we can take pleasure in seeing them. Perhaps if we put them in places that they can take pleasure in living in, then we would find them more beautiful to look at when they showed themselves. -Takashi Amano
רפאל

arikor13
נבט מתחיל
הודעות: 5
הצטרף: 22 מאי 2019, 11:59
סוג האקווריום: ציקלידים
נפח: 200
ותק המיכל: 24
מקום מגורים: באר שבע

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי arikor13 » 22 מאי 2019, 13:30

נהנתי ממקצועיות ונוי יחד ושאלתי למה אין דגי נוי בכלל? שרימפסון? :snorkel:


דגי נוי חייבים מרחב מחייה כתנאי ראשון כמו בטבע לרווחת חיי דגי הנוי ואורך חייהם :heart:

סמל אישי של המשתמש
דןסעדה
נבט מתחיל
הודעות: 3
הצטרף: 08 יולי 2018, 01:52

אקווריום הייטק סעדה קובי ודן.

הודעהעל ידי דןסעדה » 22 מאי 2019, 15:09

האקווריום היום תפס צורה בוגרת בהרבה, לאחר ההקמה לא הוכנסו דגיי נוי כמעט בכלל בכדיי להתרכס במה שהיה חשוב ביותר מבחינתנו- הצמחיה. היום ישנם באק' כ50 אף אדום, כ250 מיקרו רזבורה גלקסי, מאות שרימפסים ניאוקרדינה אדומים, עשרות של ג'פוניקה ושוכני קרקעית נוספים.
כמובן שהצמחיה והנוף בוגר בהרבה!! בהזדמנות אעלה תמונות עדכניות.
חזור אל “אקווריום צמחייה”